Historia łóżka – ciekawostki od starożytności, aż do obecnych trendów
Sen to nieodzowna część doby dla każdego człowieka niezależnie od czasów, w jakich się urodził. Obecnie wygodne i często luksusowe łóżka nie mogą się równać z tymi znanymi ludziom przed laty. Czy wiesz jednak, od kiedy ludzkość korzysta z łóżek stanowiących prototypy współczesnych modeli? I od kiedy ludzie używają materaców? Prześledź razem z nami historię łóżka – od starożytności aż do dziś!
Kto jest autorem projektu „łóżko”?
Powstanie najstarszego znanego łóżka datowane jest na co najmniej 38 tysięcy lat temu! Zostało ono odkryte w południowej Afryce i było wytworzone z naturalnych materiałów takich jak trawa, mech i skóra zwierzęca. Archeolodzy sugerują, że pierwotni ludzie w projektowaniu łóżek wzorowali się na ptakach budujących gniazda. W czasach prehistorycznych jaskiniowcy spali w wykopanych dołach, co zapewniało im ochronę przed zimnem i wiatrem. Co ciekawe, nie funkcjonował wśród nich znany nam dzisiaj rytm dobowy – kładli się spać, gdy czuli zmęczenie, co mogło być kluczowe dla przetrwania plemienia.
[product category_id="17" limit="10" slider="true"]
Spanie na siedząco – czemu miało służyć?
Mimo że łóżka były użytkowane już powszechnie w czasach starożytnych, to w średniowieczu, a nawet później, ludzie chętnie praktykowali spanie na siedząco lub półleżąco. Winne były wierzenia ówczesnych ludzi. Twierdzili oni, że pozycja horyzontalna jest ściąganiem do siebie śmierci, dlatego starali się unikać jej nawet podczas snu. Ponadto w średniowieczu ludzie wierzyli, że pozycja leżąca jest szkodliwa dla zdrowia. Ich zdaniem utrzymywanie górnej części ciała w pozycji pionowej miało pomóc im w utrzymaniu stosownego przepływu krwi i pozwolić uniknąć różnych dolegliwości. Dopiero postęp medyczny zmodyfikował te przestarzałe wierzenia.
[product category_id="5" limit="10" slider="true"]
Łóżka od starożytności do dziś
Historię łóżek warto opowiedzieć już od czasów starożytnych. W starożytnym Egipcie łóżka były odzwierciedleniem statusu społecznego ich właścicieli. Zwykli Egipcjanie spali na podłodze, na której rozkładali liście palmowe lub plecione maty roślinne, natomiast zamożni posiadali bardziej wyrafinowane łoża. Te ostatnie często były wyposażone w profilowane podgłówki, które chroniły skomplikowane fryzury Egipcjan przed zniszczeniem. Innowatorem w kwestii łóżek był natomiast faraon Tutenchamon, który nakazał stworzenie łoża ze złota oraz ekskluzywnego drewna hebanowego. Było ono zawieszone kilka centymetrów nad ziemią i stanowi prototyp podwyższonego łóżka.
W miarę rozwoju cywilizacji, zwłaszcza w czasach Imperium Rzymskiego, łóżka zaczęły przybierać nowe formy i funkcje. Rzymianie wprowadzili materace, które początkowo wypełniano słomą, pierzem lub wełną owczą. Ich łóżka były również bogato zdobione, a do ich wytworzenia używano złota lub brązu.
Czasy średniowieczne przyniosły większy umiar. Wówczas łóżka zmieniły się w proste konstrukcje z grubych desek, na których spały całe rodziny, a czasami nawet zwierzęta domowe. Elity z kolei korzystały z masywnych łoży z baldachimami, które miały chronić przed zimnem i insektami. Na powrót bogatych zdobień należało poczekać do renesansu. Wtedy też w sypialniach pojawiły się prawdziwe dzieła sztuki w postaci bogato zdobionych łóżek opartych na rzeźbionych słupach, które pełniły zarówno funkcję sypialni, jak i reprezentacyjnego pokoju przyjęć.
W XVIII wieku na skutek rewolucji przemysłowej w domostwach pojawiły się metalowe łóżka, łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Po II wojnie światowej popularność zdobyły sofy i tapczany rozkładane, jednak nie zapewniały one komfortu snu porównywalnego z tradycyjnymi łóżkami. Współczesne sypialnie wróciły do klasycznych form łóżek, oferując różnorodność stylów i nowoczesnych materacy zapewniających wysoki komfort snu. O tym, jak wysoki to komfort, można przekonać się, korzystając z bogatej oferty łóżek i materaców w naszym sklepie internetowym MyBed.pl. Od Ciebie zależy, czy wybierzesz ozdobne łóżko niczym faraon, czy skromniejszy model.
[product category_id="21" limit="10" slider="true"]