Masz pytania?   +48 503 101 422    +48 504 789 294      biuro@mybed.pl

Czy wiesz, że…? Oto najczęstsze fakty i mity o tym, jak użytkować materac
Czy wiesz, że…? Oto najczęstsze fakty i mity o tym, jak użytkować materac

Czy wiesz, że…? Oto najczęstsze fakty i mity o tym, jak użytkować materac

Odwróć, wietrz, odczekaj 72 godziny … Z pewnością spotkałaś się z wieloma podobnymi wskazówkami dotyczącymi użytkowania materaca. Połowa z nich może wydawać się co najmniej dziwna, podczas gdy druga połowa zawiera bardzo cenne wskazówki. Istnieje również wiele takich, które mają pomóc w utrzymaniu materaca w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas. Nic zatem dziwnego, że pytań jest tak wiele. Jak prawidłowo użytkować materac, by służył latami? Co zrobić, gdy materac się odkształca? To jedynie niektóre z nich. Dzisiejszy wpis to zbiór najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami, lecz nie tylko. Poniżej znajdziesz również wiele porad oraz faktów i mitów na temat wszystkiego, co związane z użytkowaniem materaca. Podpowiemy również, które z nich są prawdziwe oraz wskażemy te niekorzystne bądź zagadkowe. W całym tym poszukiwaniu informacji pamiętaj jednak, że każdy materac do spania jest inny, więc staraj się odszukać te wskazówki, które dotyczą posiadanego przez Ciebie modelu materaca.

Prawidłowe rozpakowanie materaca, czyli o czym pamiętać tuż po zakupie?

Materac do łóżka wybrany, zamówiony i co dalej? Po pierwsze i najważniejsze temat związany z odczekaniem dwóch-trzech dni po zakupie, aż materac się ułoży. Czy to potrzebne? I tak i nie. Wszystko zależy od tego, w jakiej formie materac został do Ciebie dostarczony – zwinięty w rolkę czy nie? Jeżeli dotarł do nas zamówiony materac w rolce, to konieczne jest jego rozpakowanie i odczekanie wskazanego przez producenta czasu. Dlaczego? Ponieważ materac w trakcie pakowania ulega dużemu naciskowi, co bezpośrednio wpływa na całą jego strukturę. To sprawia, że bezpośrednio po rozpakowaniu materac do spania potrzebuje dłuższej chwili, aby ponownie się rozprężyć. Dopiero po wskazanym przez producenta czasie możesz cieszyć się prawidłowymi właściwościami materaca. Jeżeli natomiast materac został dostarczony jedynie zafoliowany to sposób postępowania jest trochę inny. Należy go odpakować i umieścić w stelażu na łóżku. Następnie wystarczy odczekać kilka godzin, aż materac wróci do swoich kształtów, które w trakcie podróży mogły delikatnie ulec zmianie.

 

Materac do spania – fakty i mity dotyczące użytkowania

W pierwszych dniach użytkowania materaca, może Ci się wydawać, że jest on zbyt miękki lub zbyt twardy. To normalne, lecz pamiętaj, że właściwą i obiektywną ocenę twardości materaca uzyskasz po kilku przespanych na nim nocach. Co dalej? Obracanie materaca – tak, to kolejne znane nam zalecenie, do którego każdy podchodzi indywidualnie. Obracanie materaca jest ważne i rzeczywiście wydłuża jego żywotność nawet o 30%. Na czym polega obracanie materaca? To metoda, która wspomaga równomierną eksploatację materaca – po odwróceniu materaca, nacisk zmienia swoje umiejscowienie. Jeżeli jesteś posiadaczką materaca jednostronnego to co około 3-6 miesięcy odwróć go o 180 stopni (głowa – nogi). Jeżeli w swojej sypialni masz materac dwustronny to koniecznie odwracaj go zarówno w pionie (góra – dół), jak i w poziomie (głowa – nogi).

Kolejne z najczęściej zadawanych pytań brzmi: Czy materac trzeba wietrzyć? Zdecydowanie tak! Również w trakcie snu pozbywamy się martwego naskórka i pocimy się – wszystko to zostaje na pościeli oraz materacu. Aby zapobiec rozwojowi drobnoustrojów (w tym pleśni), konieczna jest dobra wentylacja materaca. W tej roli świetnie sprawdza się dobry stelaż drewniany z listew bukowych, jednak pamiętaj również, aby od czasu do czasu zdjąć materac z łóżka, oprzeć go o ścianę i pozostawić go w ten sposób na kilka godzin. Koniecznie przy otwartym oknie.

Jaki wybrać materac do spania? Różne rodzaje materacy

Jakie są rodzaje materacy? Na rynku dostępnych jest wiele modeli, jak np. materac lateksowy, materac piankowy, materac kieszeniowy, materac z pianki visco i nie tylko. Ponadto możesz wybierać spośród wielu twardości materaca, jak H1, H2, H3 oraz H4kliknij tutaj i dowiedz się, co one oznaczają. Jeżeli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak prawidłowo dbać o materac, aby służył nam latami to zapraszamy do naszego wcześniejszego wpisu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium