Masz pytania?   +48 503 101 422    +48 504 789 294      biuro@mybed.pl

Jaki materac wybrać do spania? Zdrowy sen, czyli o tym powinnaś pamiętać
Jaki materac wybrać do spania? Zdrowy sen, czyli o tym powinnaś pamiętać

Jaki materac wybrać do spania? Zdrowy sen, czyli o tym powinnaś pamiętać

Materac to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia sypialni. To właśnie od niego zależy komfort naszego snu - dlatego dobór odpowiedniego materaca jest tak istotny. Nie ma jednego uniwersalnego rodzaju materaca, który odpowiadałby każdemu z nas. Za twardy lub za miękki materac może prowadzić do złej higieny snu, a co za tym idzie – problemów z zasypianiem, czy też do bólu pleców oraz karku. Zły dobór materaca może mieć także poważniejsze konsekwencje zdrowotne. W wyniku złego snu możemy nabawić się chorób przewlekłych, takich jak chociażby cukrzyca czy otyłość, a nawet nowotwór. Dobrze dobrany materac powinien gwarantować nam głęboki i relaksujący wypoczynek. Jak więc w odpowiedni sposób dobrać materac do indywidualnych potrzeb naszego organizmu?

Jakie są rodzaje materacy do spania?

Na początek powinniśmy zapoznać się z możliwościami, jakie daje nam dzisiejszy rynek. Warto wiedzieć, jakie materace są dostępne w sprzedaży i z czego są one wykonane. Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o materace jest ich wypełnienie. Najczęściej dzielimy je na materace piankowe, lateksowe oraz sprężynowe. Najpopularniejsze są materace piankowe, które charakteryzuje wygoda, a także wytrzymałość. Są one bardzo przewiewne i lekkie, co gwarantuje wysoki poziom higieny. Warto także zwrócić uwagę na materace lateksowe, które są wykonane z pianki, jednak są one bardziej elastyczne niż klasyczne materace piankowe. Materace lateksowe są także bardziej ekologiczne, gdyż są wykonane z naturalnego kauczuku. Ostatnią grupą materacy spotykanych w sklepach są materace sprężynowe. Tutaj wyróżnić można rzadziej już spotykane materace bonellowe ze sprężynami działającymi grupowo, a także dużo wygodniejsze materace kieszeniowe. W tym przypadku każda sprężyna schowana jest w osobnej kieszeni.

 

Jak dobrać odpowiednią twardość materaca?

Odpowiedni dobór twardości materaca to główny aspekt przy wyborze materaca do spania. Taki wybór może nie być łatwym zadaniem - dlatego warto wiedzieć, jakie mamy możliwości i czym się one od siebie różnią. Cztery różne twardości materacy oznacza się symbolami H1, H2, H3 i H4. Każdy z tych symboli oznacza odpowiedni poziom twardości materaca. Poziom twardości H1 będzie odpowiedni dla osoby o wadze do 60 kg, poziom H2 dla osoby o wadze od 60 kg do 80 kg, poziom H3 dla osoby o wadze od 80 kg do 100 kg, a poziom H4 dla osoby o wadze powyżej 100 kg. Jest to bardzo ważne, aby dobrać odpowiednią twardość materaca do wagi naszego ciała. Dzięki temu kręgosłup będzie utrzymany w stabilnej pozycji w linii prostej. Takie ułożenie kręgosłupa gwarantuje nam zdrowy sen. W innym wypadku materac może okazać się dla nas zbyt miękki. Spanie na takim materacu osoby cięższej niż wskazane może też prowadzić do deformacji i szybszego zużycia materaca.

Jak dopasować materac do naszych preferencji?

Przy wyborze materaca do spania należy zwrócić uwagę na konkretne cechy osoby, która będzie na nim spała. Bardzo ważnym czynnikiem jest wcześniej już wspomniana masa ciała - ale trzeba też dopasować materac do naszego wzrostu, wieku czy nawet potencjalnych alergii. Dla osób, które cierpią na alergie skórne czy też oddechowe najlepszym wyborem będzie materac piankowy albo lateksowy, gdyż tego typu materace są najbardziej przewiewne i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu mają one właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Ważne jest także to, czy zamierzamy na tym materacu spać w pojedynkę czy we dwójkę. Materac dla jednej osoby powinien mieć szerokość minimum 90 cm, natomiast minimalna szerokość materaca dla pary powinna wynosić 160 cm. Klasyczna długość materaca to 200 cm, jednak w przypadku osób o wzroście powyżej 190 cm zalecany jest zakup materaca o większej długości. W sklepie MyBed znajdziesz łóżka tapicerowane o długości 220 cm!

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium