Nieodzowny element w każdej sypialni, czyli posłanie łóżka. Sprawdź, jak prawidłowo prać pościel
Łóżko to miejsce, w którym relaksujemy się i odpoczywamy. To właśnie w sypialni regenerujemy siły po ciężkim dniu pracy. Istotne jest więc to, aby zachować odpowiednią higieniczność pościeli. Pościel ma codzienny kontakt z naszym ciałem, dlatego jej pranie jest równie znaczące, co pranie bielizny. Ważny jest także aspekt zapachowy i estetyczny - czysta i pachnąca pościel gwarantuje spokojny sen. Elegancka i zadbana pościel jest też elementem dekoracyjnym sypialni. Regularne dbanie o czystość pościeli ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Warto więc wiedzieć, jak prać pościel, aby nie narazić się na działanie bakterii i drobnoustrojów, a także aby tkaniny jak najdłużej zachowały swój wygląd i służyły nam latami.
Jak często prać pościel?
Pranie pościeli to kwestia zarówno estetyki, jak i zdrowia. Aby nie narazić się na roztocza, bakterie i grzyby, należy regularnie prać pościel. Szczególnie ważne jest to w przypadku osób cierpiących na alergię i astmę, a także dzieci i niemowląt. Nie istnieje jednak żadna reguła, która mówi, jak często prać pościel. Częstotliwość prania pościeli to kwestia indywidualna. Zazwyczaj pościel pierze się co 3-4 tygodnie, jednak warto zwrócić uwagę na różne czynniki, takie jak temperatura w mieszkaniu. W miesiącach letnich człowiek bardziej się poci, co prowadzi do namnażania bakterii, dlatego pościel powinna być prana częściej. Latem warto prać pościel co 2 tygodnie. Jeśli posiadamy w mieszkaniu zwierzęta domowe, to również warto zwiększyć częstotliwość prania pościeli. Powinniśmy także dodatkowo zadbać o higienę pościeli w czasie przeziębienia lub choroby, aby nie rozprzestrzeniać zarazków.
W ilu stopniach prać pościel?
Bardzo ważne jest także to, aby dobrać odpowiednią temperaturę do prania pościeli. Temperatura nie powinna być zbyt niska, aby skutecznie pozbyć się bakterii i roztoczy, ale nie może też być zbyt wysoka, gdyż może to doprowadzić do zniszczenia tkaniny. Dlatego temperaturę prania pościeli musimy indywidualnie dobrać do rodzaju materiału. Pościel wykonaną z klasycznej bawełny można wyprać w 60°C. Temperatura odpowiednia do prania pościeli z bawełny satynowej to 40°C, tak samo, jeśli chodzi o pościel flanelową. Pościel lnianą oraz pościel wykonaną z kory można wyprać w temperaturze 60°C. Najdelikatniejsza jest pościel z jedwabiu - w tej sytuacji warto postawić na tryb prania ręcznego i temperaturę maksymalną 30°C. Do prania pościeli warto wybierać delikatne detergenty które nie powodują reakcji alergicznej, gdyż pościel każdego dnia ma bezpośredni kontakt z naszą skórą. Bardzo dobrym wyborem będą więc łagodne produkty z lanoliną, które dodatkowo chronią kolor i zapobiegają blaknięciu. Szczególnie ważne jest to w przypadku prania pościeli dla dziecka.
Jak suszyć pościel?
Po praniu musimy też zadbać o odpowiednie wysuszenie pościeli. Najlepiej rozwiesić ją na dobę w suchym i ciepłym miejscu. Ten czas powinien być wystarczający, aby pościel całkowicie wyschła. Latem po praniu warto wywiesić pościel na zewnątrz. Unikajmy jednak ostrego bezpośredniego słońca, które może spowodować wyblaknięcie tkaniny. Nie powinniśmy też przewieszać pościeli przez sznurek, aby nie powstały nieestetyczne zagniecenia. Pościel powinna zostać rozwieszona równomiernie, dzięki czemu unikniemy konieczności jej prasowania. Wbrew niektórym poglądom, pościeli nie trzeba prasować. Nowoczesne detergenty są bardzo skuteczne i doskonale radzą sobie z usunięciem bakterii i roztoczy. Pościel w kolorze białym warto wykrochmalić, aby łatwiej utrzymać jej czystość. W czasie użytkowania pościeli warto ją często wietrzyć. Tym sposobem pozbędziemy się kurzu, wilgoci i bakterii.