Masz pytania?   +48 503 101 422    +48 504 789 294      biuro@mybed.pl

Rodzaje materacy – lateksowy, piankowy, visco, kieszeniowy czy z matą kokosową?
Rodzaje materacy – lateksowy, piankowy, visco, kieszeniowy czy z matą kokosową?

Rodzaje materacy – lateksowy, piankowy, visco, kieszeniowy czy z matą kokosową?

Każdy z nas w pewnym momencie życia staje przed wyborem materaca do sypialni - i okazuje się to nie lada zadaniem. Preferencje dotyczące materaca każdy ma inne - jedni wolą spać na miękkim podłożu, inni wolą twardsze materace. Dlatego przed podjęciem decyzji o kupnie konkretnego rodzaju materaca powinniśmy rozważyć wszystkie za i przeciw danego rozwiązania. Warto poznać bliżej różne rodzaje materacy, które są obecnie dostępne na rynku. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, a dzięki dokładnemu pogrupowaniu łatwiej będzie zapoznać się z cechami i właściwościami konkretnych typów materacy. Taka wiedza z pewnością przyda się przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego materaca do sypialni.

Materac piankowy czy lateksowy?

Najczęściej spotykane na rynku są materace piankowe. Są to dość uniwersalne materace, jednak posiadają pewne właściwości. Cechuje je wysoka elastyczność, dzięki czemu z łatwością dopasowują się do kształtu kręgosłupa. Materace wykonane z pianki są lekkie, dzięki czemu łatwiej zadbać o ich higienę. Można je podzielić na różne gatunki w zależności od rodzaju, gęstości i grubości pianki. Są to między innymi materace wykonane z pianki poliuretanowej, które są najtańsze na rynku, a także materace wysokoelastyczne, które charakteryzuje wyższa jakość i komfort użytkowania. Innym dostępnym wyborem może być także materac lateksowy. Taki materac wykonany jest między innymi z kauczuku, co oznacza, że jest on materacem naturalnym. Bardzo dużą jego zaletą jest to, że nie wchłania on wilgoci, gdyż lateks ma bardzo gęstą strukturę. Materac wykonany z lateksu jest też bardzo elastyczny i odporny na odkształcenia. Ze względu na jego właściwości, czyli przede wszystkim wodoodporność, materac lateksowy można polecić między innymi dzieciom, u których ryzyko zamoczenia materaca jest wysokie.

 

Materac z pianki visco lub z matą kokosową

Coraz częściej możemy się spotkać z innymi, bardziej nowoczesnymi rodzajami materacy. Bardzo na czasie są obecnie materace z pianki visco oraz materace z matą kokosową. Warto więc zapoznać się bliżej z właściwościami takich rozwiązań. Materace wykonane z pianki visco idealnie dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury i nacisku. Takie rozwiązanie eliminuje bóle kręgosłupa i pozytywnie wpływa na regenerację mięśni. Na dodatek jest odporny na odkształcenia, dlatego taki materac może służyć wiele lat. Materace tego typu mogą być wykonane tylko z pianki visco, a także z połączenia tej pianki i innych pianek - na przykład wysokoelastycznej lub lateksowej. Takie materace wykonane z dwóch rodzajów pianek mają dodatkowe zalety - jak na przykład lepsze właściwości antybakteryjne lub wentylację. Innym rodzajem materaca jest materac z matą kokosową. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które cenią sobie twarde podłoże do spania. Taki materac jest stabilny i równy, a także nie odkształca się. Jest też bardzo higieniczny ze względu na antyalergiczne właściwości włókna kokosowego.

Właściwości materaca kieszeniowego

Przy wyborze materaca do sypialni warto także wziąć pod uwagę materac kieszeniowy. Jest to rodzaj materaca, który zbudowany jest ze sprężyn. Sprężyny w takim materacu umieszczone są w osobnych kieszeniach. Dzięki temu zapewniają one wiele punktów podparcia dla ciała i dopasowują się do obciążenia. Im więcej sprężyn ma taki materac, tym lepiej dopasuje się on do konkretnych partii ciała. Materace kieszeniowe charakteryzują się zróżnicowanym stopniem twardości. Bardzo dużą zaletą materacy kieszeniowych jest brak skrzypienia przy użytkowaniu, a także brak przenoszenia drgań. Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie dla par. Ponadto dzięki wielu punktom podparcia dla ciała materac kieszeniowy, może być także świetnym wyborem dla osoby starszej lub schorowanej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium