Masz pytania?   +48 503 101 422    +48 504 789 294      biuro@mybed.pl

Poduszka ortopedyczna – jaka powinna być?
Poduszka ortopedyczna – jaka powinna być?

Poduszka ortopedyczna – jaka powinna być?

Poduszka ortopedyczna to rozwiązanie dla osób borykających się z problemami z kręgosłupem szyjnym, ale nie tylko. Spanie na poduszce ortopedycznej zalecane jest również tym, którzy zmagają się z migrenowym bólem głowy, bólami napięciowymi czy przeciążeniowymi kręgosłupa lub osobom z zaburzeniami snu i dyskopatią. Fizjoterapeuta zazwyczaj uprzedza, że nie wystarczy sięgnąć po dowolną poduszkę ortopedyczną – należy ją odpowiednio dobrać. Na co zwracać uwagę i jak wybrać odpowiedni model dla siebie?

Poduszka ortopedyczna dobrana ze względu na pozycję snu

Kluczowe w wyborze odpowiedniej poduszki ortopedycznej jest między innymi to, w jakiej pozycji sypiasz. Jeśli śpisz zwykle na boku, to odpowiednia będzie poduszka wyprofilowana w taki sposób, by kręgi szyjne tworzyły linię prostą z pozostałą częścią kręgosłupa. Dzięki temu podeprzesz nie tylko głowę, ale i szyję, która dosłownie może „wisieć” na źle dopasowanej poduszce, przez co w nocy się nie regeneruje. W poduszkach profilowanych dla osób śpiących na boku można odnaleźć kształt wałka w okolicy kręgosłupa szyjnego. Jeśli z kolei sypiasz na plecach, to podobnie jak w poprzednio omówionym przykładzie potrzebujesz nie tylko podparcia głowy, ale i szyi. Poduszki dla osób śpiących na wznak są jednak zazwyczaj niższe i bardziej miękkie, bo nie uwierały karku w czasie snu.

 

Twardość poduszki ortopedycznej – po jaką sięgnąć?

Poduszki ortopedyczne są wykonane z pianki termoelastycznej (memory foam) lub poliuretanowej. Dzięki elastycznemu materiałowi poduszka ugina się w odpowiednim miejscu, a następnie wraca do pierwotnego kształtu. Choć w przypadku poduszek ortopedycznych nie stosuje się podziałów spotykanych przy materacach (H1, H2 etc.), to poduszki mogą być dostępne w różnej gęstości:

  • niska gęstość pianki – od 35 do 45kg/m3,
  • średnia gęstość pianki – od 45 do 60kg/m3,
  • wysoka gęstość pianki powyżej 60kg/m3.

Im wyższa gęstość, tym pianka w mniejszym stopniu będzie się uginała. Im z kolei większa waga użytkownika poduszki, tym w większym stopniu będzie uginała się pod jego naciskiem. Można więc przyjąć, że osoba o niższej wadze potrzebuje poduszki o mniejszym stopniu twardości niż jej cięższy użytkownik.

Rozmiar poduszki ma znaczenie

Na rynku dostępnych jest wiele poduszek ortopedycznych w różnych rozmiarach. Rozmiar powinno dobierać się według wieku oraz pozycji spania. Ze względu na wiek można rozróżnić:

  • poduszki dla dzieci i młodzieży o wymiarach 20×30 cm lub 40×50 cm,
  • poduszki dla dorosłych o przeciętnej budowie ciała o wymiarach 40×60 cm lub 50×70 cm,
  • poduszki dla dorosłych o większej budowie ciała o wymiarach 50x80 cm.

Istotne są nie tylko wymiary poduszki, ale również jej wysokość. Ten parametr wpływa bezpośrednio na ułożenie kręgosłupa.

Jeśli śpisz:

  • na boku, to sięgnij po poduszkę o wysokości 10-14 cm,
  • na brzuchu, to wybierz model o wysokości maksymalnie 8 cm,
  • na wznak, to odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie będzie poduszka wysoka na 9-10 cm,
  • w różnych pozycjach, to wybierz model o maksymalnej wysokości 10 cm.

W przypadku poważnych problemów z kręgosłupem lub naturalnie szerokich pleców możesz sięgnąć po grubszy model w wysokości 14-16 cm.

Pamiętaj też o odpowiednim łóżku i materacu – sprawdź ofertę na MyBed.pl

Nie tylko poduszka ortopedyczna się liczy, ale i odpowiednie łóżko oraz materac. W sklepie internetowym MyBed.pl znajdziesz wiele ciekawych modeli łóżek i materacy dopasowanych do różnych preferencji. Miękkie, twarde, średniotwarde, kontynentalne, a może łóżko młodzieżowe? Zapoznaj się z szeroką ofertą łóżek i materacy dostępnych w naszym sklepie internetowym – dopasuj każdy element łóżka do swoich potrzeb i ciesz się komfortowym snem.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium